** Můj oblíbený literární hrdina - Arnold J. Rimmer **

Arnold Jidáš Rimmer je jednou z hlavních postav kultovního sci-fi seriálu "Červený Trpaslík" natočeného podle stejnojmenné knihy britských autorů Roba Granta a Dougha Naylora. Řekl bych že jde o jednu z nejnesympatičtějších a nejnegativnějších literárních jakou kdy kdo stvořil.

Celých 14 let pracoval Rimmer na palubě obrovské těžařské lodi Jupiterské důlní společnoti Červený Trpaslík. Svou kariéru zde začal jako třetí technik. Povinnosti třetího technika spočívaly v kontrolách výdejních automatů na slepičí polévku, ve vytírání podlahy a spousty dalších činnostech příliš podřadných na to, aby byly svěřeny servisním robotům. Ačkoliv si od malička ze všeho nejvíc přál stát se důstojníkem vesmírného sboru, povýšil pouze o jeden jediný stupínek, na druhého technika. Překážkou jeho vysněné kariéře se staly důstojnické zkoušky z astronavigace, na které se nikdy nedokázal dostatečně připravit. O jejich složení se pokusil nejméně jedenáctkrát, z toho devětkrát obdržel známku F a dvakrát dokonce X za neklasifikovanou práci.

Jeho další možný postup však zhatila ona nešťastná událost, při níž zemřel. Během nehody na palivovém potrubí byla posádka lodi vystavena smrtelné dávce radiace Cadmia II. Loď zůstala neporušena, ale téměř všechen život na ní v okamžiku zanikl. Po dekontaminaci za 3 miliony let ho lodní počítač Holly vybral a oživil jako hologram aby dělal společnot Davidu Listerovi, jedinému přeživšímu členu posádky, z čehož ani jeden moc velkou radost neměl.

Arnold je majitelem holografického těla vyšší postavy s kudrnatými vlasy úzkostlivě sestřiženými na předpisovou délku a jako hologram se nemůže ničeho dotýkat. Na první pohled zaujmou především jeho uši, vyčnívající jako dva gigantické radary přilepené po stranách hlavy a nosní dírky velikostí srovnatelné s Grand Canyonem. Dominantou jeho čela je dva palce velké písmeno H se sříbřitě kovovým leskem, které označuje že je hologram. /* Nebo by to také mohlo znamenat "H jako hidiot", jak jednou vtipně poznamenalo zosobněné Listerovo Sebevědomí. */

Mezi jeho zájmy patří obdivování největších vojenských vůdců historie, moc by si přál setkat se třeba s Napoleonem Bonaparte. Dalšími z jeho zájmů jsou lidové tance a telegrafní sloupy 20. století. Poslouchá klasickou hudbu, jako například Mozarta, Beethovena nebo Reggieho Wilsona. Několik let se marně snaží naučit esperanto aby zapůsobil na důstojnickou smetánku, přesto v tomto jazyce nedá dohromady větu která by dávala smysl. /* Nevěří v Boha. Jediné v co věří jsou mimozemšťani, s technikou o mnoho vyspělejší než je ta naše, kteří by mu mohli navrátit skutečné tělo. */

Rimmerova povaha by se dala vystihnout jako souhrn mnoha negativních vlastností. Je to dokonalý zbabělec. Při nejmenším náznaku nebezpečí se dává na útěk, nebo alespoň zaleze pod stůl pokud není možno nikam utéct. Mnohokrát tak ohrozil jak život posádky tak dokonce i svůj vlastní. Je také velmi puntičkářský, posedlý maličkostmi a disciplínou. To dosvedcuje i způsob, jakým má uklizenou svoji osobni skříňku. Všechno oblečení má pečlivě složeno, roztříděno a zabaleno v plastikových obalech z čistírny, boty vyleštěné tak že je v nich možné zahlédnout nekonečno, spodní prádlo seřazené a pojmenované podle dnů v týdnu. S velikou oblibou komanduje robota Krytona nejrůznějšímy zbytečnými ůkoly, a svádí na něj své chyby. Kryton je naprogramován tak aby uposlechl jakékoli rozkazky člověka, byť by byly sebezvrácenější, a tak mu nezbývá nic jiného než vyhovět.

/* Dominantní čátí Arnoldovy duše je pohrdání sebou samým, hluboko zakořeněné v podvědomí. Když jednou hrál virtuální hru "Lepší než život", která vám v počítačově stvořeném světě umožňuje splnit cokoliv si jen můžete přát, vyplulo z hlubin jeho duše právě sebepohrdání. Z úžasného ráje se tak náhle stalo Rimmerovo osobní peklo naplněné těmi nejhoršími nočními můrami. Tedy dokonce i jeho vlastní mozek ho nenávidí a nedovolí mu prožít cokoli hezkého. */

Rimmer vůbec není společenský člověk. Na Listerovu otázku, proč si nikdy neudělá čas na lidi odpověděl: "Ale samozřejmě že si občas udělám čas na lidi. Kolik času mě stálo podlézání Todu Hunterovi, přestože to byl naprostý vůl." Přesto občas zatouží po lidském kontaktu. Mezi jeho nejoblíbenější knihy patří titul s názvem: Jak balit holky pomocí hypnózy. Nedá se říct že by se mu to nějak zvlášť dařilo. Jeho jediný vztah se ženou, lodní přebornicí v boxu Yvonne McGruderovou, která předtím utrpěla težké poranění hlavy, trval pouhých 15 minut a to včetně doby kdy jedli pizzu.

Veškerou vinu za své životní neůspěchy vždy hází na lidi kolem sebe. Nejčastěji však na své rodiče - příslušníky sekty Vířivých adventistů sedmého dne. Narodil se jim jako nejmladší ze čtyř bratrů roku 2149 na jupiterském měsíci Io. Jeho otec, zkrachovalý voják, kladl na své syny vysoké nároky. Chtěl aby se do jednoho stali důstojníky, přičemž všichni kromě Arnolda, však mu také ve škole přezdívali Tupec, prospívali na výbornou a otec ho zato nenáviděl. Ve čtrnácti letech nátlak nevydržel a s rodiči se dal rozvést.

Arnold J. Rimmer z Červeného Trpaslíka rozhodně není příjemný ani oblíbený člověk. Jeho bezvýznamné ubohé existenci se můžeme jen smát.